5 yıl geçti

WannaCry üzerinden 5 Yıl geçti / E-Güvenlik / Eset EndPoint (UçNokta) Güvenlik Ürünleri / e-güvenlik.com / Bilgi Peşinde / Beş yıl önce 2017’nin Mayıs ayında 150 ülkedeki 200 bin bilgisayarı etkileyen tarihin en büyük küresel fidye saldırısı meydana geldi. Çeşitli ülkelerdeki kamu, endüstri ve sağlık sistemlerini etkileyen WannaCry saldırısını hatırlayalım!

WannaCry üzerinden 5 Yıl geçti

Beş yıl önce 2017’nin Mayıs ayında 150 ülkedeki 200 bin bilgisayarı etkileyen tarihin en büyük küresel fidye saldırısı meydana geldi.  Çeşitli ülkelerdeki kamu, endüstri ve sağlık sistemlerini etkileyen WannaCry saldırısını hatırlayalım! Özellikle sağlık sitemlerindeki dijitalleşmenin son yıllarda hızlandı ve medikal kayıtların kara borsada kredi kartı numaralarından 10 kat daha değerli hale geldi.

Tam olarak 12 Mayıs 2017 tarihinde WannaCry fidye yazılımı saldırısı meydana gelmişti. ‘EternalBlue’ adı verilen ve güncellenmemiş sistemlerden faydalanan bir güvenlik açığı sonucunda gerçekleştirilen saldırı, verileri şifreleyip fidye talep ederek eşi benzeri görülmemiş tahribata neden oldu. İngiltere’de Ulusal Sağlık Servisi (NHS) durma noktasına geldi, ameliyatlar yapılamadı. İspanya telekom sektörü durakladı, Fransa’da otomotiv şirketleri üretimlerine ara verdi, global lojistik şirketlerinin sistemleri aksadı.

Saldırıdan 5 yıl sonra…
Bugün WannaCry saldırısından 5 yıl sonra tüm dünyaya baktığımızda, sağlık sistemlerinin Avrupa, Amerika ve Asya Pasifik bölgesinde hızla dijitalleşmeye devam ettiğini görüyoruz. Pek çok ülkede video arama yoluyla ücretsiz olarak sağlanan genel pratik teşhislerden, yapay zeka tabanlı onkolojik analiz taramalarına; dijital tedavi ve bazı uzuvların üç boyutlu yazıcılarla üretimine ve hatta medikal kayıtların toplu olarak dijitalleştirilmesine kadar uzanan pek çok örnekte, bu durumun ne denli yaygınlaştığı görülüyor.

Medikal kayıtlar, kredi kartı numaralarından daha değerli
Antivirüs ve internet güvenliği kuruluşu ESET’e göre bu ilerlemeler sağlık hizmetlerine erişimi kolaylaştırarak hastalar için daha olumlu sonuçlar elde edilmesini sağlasa da, her dijital sistem gibi aynı zamanda kötü amaçlı saldırı riski altında. Medikal kayıtların kara borsada kredi kartı numaralarından 10 kat daha değerli olduğu göz önünde bulundurulduğunda, durumun ciddiyeti anlaşılıyor. Kötü amaçlı aktörlerin kişisel çıkarları için medikal kimliklerin peşinde olduklarını biliyoruz. Bu nedenle, hepimizin kendi kişisel dijital ekipmanlarımızı ve faaliyet gösterdikleri sistemleri korumak için gerekli adımları atmamız her zamankinden daha önem taşıyor.

Güvenliğinize sahip çıkın
WannaCry hafızalardan silindikçe, halkın sağlık sistemlerine yönelik risklerin ortadan kalktığına olan inancı güçlenebilir, ancak herkesin kendi dijital kimliğine sahip çıkmasına ihtiyacımız var. 

Ne yapmalı?
ESET araştırmacıları WannaCry’ı da hatırlayarak, güvenli dijital hayat için şu önerilerde bulundu:

En son Windows işletim sistemi güncellemeleri ve yamalarını yükleyin.
Güncel ve proaktif bir güvenlik yazılımı kullanın.
Tanımadığınız kişilerden gelen e-postalardaki ekleri hemen açmayın. Ayrıca bildiğiniz ve güvendiğiniz birinden gelen e-mail içerisinde beklemediğiniz ve talep etmemiş olduğunuz bir ek varsa açmamanızı öneriyoruz.
Parolalarınızı rakamlı, harfli olarak güçlü düzenleyin ve aynı parolayı başka hesaplarda kullanmayın.   
Verilerinizi düzenli olarak yedekleyin. Yedekleme, tehdidin bulaşması durumunda; verilerinizi geri yükleyebilmenizi sağlayacaktır. Yedeklerinizi depoladığınız harici depolama aygıtlarını bilgisayarlara bağlı durumda bırakmayarak yedeklerinizin de bozulma riskini ortadan kaldırın.  

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com