E-İmza nedir?

E-İmza, Islak imza ile aynı hukuki geçerliliğe sahip, İnkar edilemez şekilde elektronik veriye eklenen ve bu veriyi imzalayan kişinin kimliğini doğrulayan ve verinin bütünlüğünü garanti eden elektronik kayıttır. Eyüp Rıza Güzey Bilgi Peşinde

E-İmza nedir?

Islak imza ile aynı hukuki geçerliliğe sahip, İnkar edilemez şekilde elektronik veriye eklenen ve bu veriyi imzalayan kişinin kimliğini doğrulayan ve verinin bütünlüğünü garanti eden elektronik kayıt. 

Yıllarca kullandığımız Islak İmza:
Sayfa sayfa onlarca dökümanı imzalamak mı, yoksa bulunduğumuz yerden Nüfus Müdürlüğü, Ticaret Odası ya da Banka gibi farklı yerlere gitmek zorunda kalmak mı?

Halbuki E-İmza İşimizi kolaylaştırır
Islak imzanız yerine kullanabileceğiniz yüksek güvenlikli, hukuki geçerliliği olan Elektronik bir İmza yani E-İmza sahibi olmak bu zorlukları yaşamamızı engeller.

Ayrıca, E-İmza güvenliği garanti eder.
Elektronik İmza yani E-İmza, Islak imza ile aynı hukuki geçerliliğe sahip olan elektronik ortamda gerçekleştirilen işlemlerde ve veri bütünlüğü, kimlik doğrulama ve inkar edilemez özelliği ile güvenlik unsuru sağlayan bir elektronik veridir.

5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu şöyle diyor:
Başka bir elektronik veriye eklenen veya elektronik veriyle mantıksal bağlantısı bulunan ve kimlik doğrulama amacıyla kullanılan elektronik veriyi tanımlar.

Elektronik imza; bir bilginin üçüncü tarafların erişimine kapalı ortamda, bütünlüğü bozulmadan (bilgiyi ileten tarafın oluşturduğu orjinal haliyle) ve tarafların kimlikleri doğrulanarak iletildiğini elektronik veya benzeri araçlar ile garanti eden harf, karakter veya sembollerden oluşur.

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com

Yorum yazabilmeniz için Üye olmanız gerekmektedir. Üye Girişi yapmak için tıklayınız.