Güvenlik duvarı

Elektronik Posta: Dijital mektup da denilen elektronik posta genel olarak “mail” ismiyle anılır. Kişilerin duygu düşüncelerini çok kısa bir sürede (1-2 dk) birbirlerine iletmelerini sağlar. Maillere ek olarak dosya, resim ve link de gönderebiliriz.

Elektronik Posta: Dijital mektup da denilen elektronik posta genel olarak “mail” ismiyle anılır. Kişilerin duygu düşüncelerini çok kısa bir sürede (1-2 dk) birbirlerine iletmelerini sağlar. Maillere ek olarak dosya, resim ve link te gönderebiliriz.
 

Virüs: Bilgisayarımızdaki doküman ve bilgilere izinsiz erişim sağlayan, kötü amaçlı ve kendini çoğaltma yeteneğine sahip bilgisayar programlarına bilgisayar virüsü denir.
 

Antivirüs: Bilgisayar Virüsleri ve diğer zararlı yazılımların bilgisayara erişmesini engelleyen bilgisayar programlarıdır.
 

Spam: Virüslere göre daha basit olan ancak genelde kimlik bilgilerini hedef alan zararlı yazılımlardır. Genelde Elektronik postalarla ve programlarla taşınırlar.
 

Güvenlik Duvarı: Bilgisayara giriş çıkış yapan tüm verileri kontrol ederek zararlı bir yazılımın bilgisayarınıza ulaşmasını engelleyen bilgisayar programıdır.
 

Lisans: Kullandığımız bilgisayar programının üretici tarafından izin alarak ve tüm özellikleri ile birlikte garantili olarak aldığımızı gösterir. Programın lisanslı olması daha sonra çıkacak güncellemelerden faydalanabileceğimiz anlamına da gelir. Yine programda olası bir hata varsa bunun düzeltilmesi de ürünün lisanslı olmasına bağlıdır. Ayrıca lisanssız bir programa lisans sağladığı iddiasında olan genel olarak “crack” ya da “ilaç” denilen programcıklar genelde virüs taşırlar.
 

Güncelleme: Bir programın üretici tarafından kullanıcılardan gelen uyarılar üzerine bulunan hataların ya da iyileştirme adına yapılan değişikliklerin programa aktarılarak en yeni haline getirilmesidir.

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com


Yorum yazabilmeniz için Üye olmanız gerekmektedir. Üye Girişi yapmak için tıklayınız.