Hangi SSL bana uygun?

SSL Çeşitleri: EV (Extended Validation; Kurumsal) SSL Sertifikası, OV (Organization Validated; Kurumsal Doğrulama) SSL Sertifikası, DV (Domain Validated; Alan Adı Doğrulama) SSL Sertifikası

Hangi SSL bana uygun?

Mevcut pek çok SSL sertifikası türü bulunduğundan seçim süreci karmaşık olabiliyor. Bu konuda size yardımcı olabilmek için SSL sertifikası alırken takip edebileceğiniz üç adımı derledik…

1. Alan adınızı kaydettirdiniz mi? 
Bir web sitesi kuracaksanız, atmanız gereken ilk adım alan adınızı kaydettirmek. SSL sertifikalarının özelliklerinden biri de alan adınızın size ait olduğunu doğrulamalarıdır.

2. İhtiyacınız olan güvenlik seviyesi nedir?
SSL sertifikalarının tümü güvenlik sağlıyor ve web sitelerine gönderilen verileri güven altına alıyor. Ancak satın alma ve onay sürecinde web sitesi sahibinden istenilen bilgiler farklılık gösteriyor. SSL sertifikalarını güvenlik seviyesine göre en yüksekten başlayarak sıralamamız gerekirse:

EV (Extended Validation; Kurumsal) SSL Sertifikası
OV (Organization Validated; Kurumsal Doğrulama) SSL Sertifikası
DV (Domain Validated; Alan Adı Doğrulama) SSL Sertifikası

Burada kendinize sormanız gereken sorular şöyle: markanızın web sitenizde net bir şekilde görünmesini istiyor musunuz yoksa sertifikada yer alması yeterli mi? Alan adınızın markanızla ilişkilendirilmesini ne kadar önemsiyorsunuz?

SSL nedir sorusunu cevaplarken, bu üç tür sertifikanın neler sağladığına da bakalım:

EV (Extended Validation; Kurumsal) SSL Sertifikası: EV Sertifikalar, sertifika sahibi şirket hakkında pek çok bilgiyi barındırıyor ve bu sertifikayı alabilmeleri için işletmelerin en katı gerekliliklere uyması gerekiyor. EV Sertifikaları, web sitenize en yüksek seviyede kredibilite sunuyor; işletmenizin onaylanmış, güvenli kimliği adres çubuğunda, yeşil olarak görünüyor.

OV (Organization Validated; Kurumsal Doğrulama) SSL Sertifikası: OV Sertifikaları da kimlik doğrulama yapar; yani şirket bilgileriniz, sertifikanızda yer alır. Ancak EV Sertifikalardan farklı olarak bu bilgiler web sitenizde belirgin bir şekilde görünmez. Ziyaretçilerin, şirket bilgilerini görüntülemek için sertifika ayrıntılarına göz atmaları gerekir.

DV (Domain Validated; Alan Adı Doğrulama) SSL Sertifikası: DV Sertifikaları, en temel SSL sertifikalarıdır ve web sitesi sahibinin site üzerinde kontrole sahip olduğunu gösterirler. Oturum şifreleme özelliğine sahiplerdir ancak şirket bilgisi barındırmazlar. Yeni, bir şirketin web sitesinin gerçekten o şirkete ait, resmi site olduğuna dair bir bilgi bulunmaz. Bu nedenle DV Sertifikaları, kurumsal kullanım için önerilmiyor. İnternette çok fazla sahte ve phishing sitesi olduğundan, işletmelerin şirket bilgilerini barındıran, alan adının gerçek sahibinin kendileri olduğunu gösteren sertifikalar tercih etmesi daha iyi olacaktır.

3. Kaç adet web sitesi için güvenlik sağlamanız gerekiyor?
Kaç adet web sitesini koruma altına almanız gerektiği de SSL sertifikası seçiminizde etkili olacaktır.

Tek web sitesi için koruma: Eğer tek bir web sitesi için güvenlik ihtiyacınız varsa (örneğin, isletmenizinadi.com) “tek web sitesi için koruma” sertifikası tercih edebilirsiniz. Yukarıda bahsettiğimiz DV, OV ve EV güvenlik seviyelerini de göz önünde bulundurarak tabii. Ancak birden fazla web sitesi (örneğin, isletmenizinadi.com ile birlikte bölgesel alan adı uzantıları da olan isletmenizinadi.istanbul, isletmenizinadi.ist) veya birden fazla alt alan adının kullanıldığı (login.isletmenizinadi.com veya blog.isletmenizinadi.com gibi) web siteleri için koruma ihtiyacınız varsa Wildcard (Joker Karakterli) SSL Sertifikası veya birden fazla web sitesi için koruma sağlayan UCC/SAN SSL Sertifikası tercih edebilirsiniz. Her alan adı için farklı bir SSL sertifikası almaktansa, tek bir sertifikayla birden fazla alan adını korumanız daha ekonomik olacaktır.

Birden fazla alan adı için koruma: Tek bir sertifikayla birden fazla alan adını koruma altına almak istiyorsanız (örneğin; isletmenizinadi.com, isletmenizinadi.net, isletmenizinadi.online gibi) yine birden fazla web sitesi için koruma sağlayan UCC/SAN SSL Sertifikasını tercih etmeniz faydalı olacaktır.

Tüm alt alan adları için koruma: Birden fazla alt alan adınız mevcutsa ve özellikle de ileride yenilerini eklemeyi planlıyorsanız sizin için en uygun SSL sertifikası Wildcard (Joker Karakterli) SSL Sertifikası olacaktır. Ancak unutmayın; Wildcard sertifikaları DV ve OV güvenlik seviyelerini desteklese de EV seviyesini desteklemiyor. Wildcard SSL sertifikalarına alternatif olarak her üç güvenlik seviyesini de destekleyen, birden fazla web sitesi için koruma sağlayan UCC/SAN SSL Sertifikasını da tercih edebilirsiniz.
Sonuç: SSL nedir ve neden önemlidir

SSL’in küçük işletmelere sağlayacağı avantajları şöyle sıralayabiliriz:

Daha profesyonel görünmek: SSL sertifikası almak isteyen her işletme sertifikayı veren kurum tarafından gerekli kontrollere tabi tutulur.

Ziyaretçi sadakatini yükseltmek: Eğer web sitenizde iletişim formu üzerinden bile olsa ziyaretçilerinize dair herhangi bir bilgi topluyorsanız SSL sertifikanız olması gerek. Verilerinin korunduğunu bilen ziyaretçilerin web sitenize geri gelme ihtimalleri daha yüksektir.

Daha fazla müşteri çekmek: Online satış yapıyorsanız, müşterilerinizin SSL sertifikası görmek isteyeceğine emin olabilirsiniz. Sertifikanız yoksa web sitenizde ürünlerinizi inceleyecek kadar bile kalmayabilirler.

Kendi bilgilerinizi korumak: Ziyaretçilerinize promosyon kodu veya makbuz gibi dokümanlar yollarken SSL hem gönderilen, hem de alınan bilgileri koruyor.
Daha pek çok getirisi olsa da SSL’nin sunduğu en önemli avantajlardan biri müşteri kazanmanızı ve kazandığınız müşteri elinizde tutmanıza yardımcı olması. SSL nedir öğrendiğinize göre, bir SSL sertifikasına ihtiyacınız varsa bir sonraki adım SSL türleri hakkında bilgi edinmek. 

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com

Yorum yazabilmeniz için Üye olmanız gerekmektedir. Üye Girişi yapmak için tıklayınız.