İnternet Terminolojisi

IP Adresler, Statik IP, Dinamik IP, IP Adres Sınıfları, A sınıfı ağlar, B sınıfı ağlar, C sınıfı ağlar, D, E, ve F Sınıfları, Yerel Ağlar, Mac Adresler:

IP Adresler, İnternet ortamına geçebilmemiz için aynı aracımızla trafiğe çıkarken olduğu gibi bir kimlik taşımamız gerekir. Araçlarımızdaki plaka gibi  internette kendimizi tanıtabilmemiz için İp adres denilen bir adres kullanırız. Bu adresler modemimiz tarafından İnternet servis sağlayıcıdan alınır.               

IP adresler iki çeşittir: 
Statik IP: İnternet servis sağlayıcı tarafından size tahsis edilmiş olan ip adresidir. Sizin talebiniz olmadan değişmez. Ancak bu hizmet için ekstra ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz.
Dinamik IP: Modem her açılış kapanışta değişen ip adreslerdir. Size tahsis edilmiş sabit bir ip yoktur. İp adresler bilgisayarın depolama yöntemleri sebebiyle     ikili sistemde yazılan ancak onluk sisteme çevrilerek kullanılan adreslerdir. 4 blok halinde aralara nokta koyarak en fazla 3 hane ve en büyük 255 olarak yazılırlar. Onluk sistemde en fazla 256 yapmasına rağmen 0 kullanıldığı için en büyük değer 255 olacaktır. Örn bir İp adresi: 138.104.243.18 Sadece internete açılırken değil kendi yerel ağımızda dolaşırken de ip adreslerine ihtiyaç duyarız. Bu sorunda         modemin yerel ağlardaki bilgisayarlara ip adres dağıtmasıyla çözülmüştür. Ancak yerel ve genel ağlarda kullanılan ip adresleri farklıdır. 


IP Adres Sınıfları 
A sınıfı ağlar, 1.0.0.0'dan 127.0.0.0'a kadar olan ağları kapsar. 
B sınıfı ağlar, 128.0.0.0'dan 191.255.0.0'a kadar olan ağları içermektedir.                      
C   sınıfı ağlar, 192.0.0.0 ile 223.255.255.0 arasını kapsar. 
D, E, ve F Sınıfları :224.0.0.0 ile 254.0.0.0 arasında kalan adresler, ya deneysel amaçlıdırlar ya da belirli amaçlar için ayrılmışlardır ve herhangi bir ağ tanımlamazlar  
Yerel Ağlar:  192.168._ _ _._ _ _ şeklindeki ağlar yerel ağlardaki bilgisayarları tanımlar bu yüzden internette bu şekilde bir ip adresi ile açılamazsınız.

Mac Adresler: Bilgisayarın ağ kartına üreticisi tarafından verilen adreslerdir. Eşsizdir. Ancak bilgisayarınıza ikinci bir ağ kartı takarsanız ikinci bir mac adresiniz olur. Bilgisayarın ağ üzerindeki kimlik kartı gibidir. Modemin güvenlik ayarlarından mac adres filtreleme yaparsanız sizin izniniz dışında ağınıza ulaşılamaz. İnternet bağlantımız sağlandıktan sonra bilgisayarımızdan veri alışverişine başlayabiliriz ancak bilgisayar bildiğimiz üzere bizimle aynı dili kullanmaz. Bilgisayarın iletişimde kullandığı dili bizim anlayabileceğimiz şekil ve metinlere çeviren programlara browser (web tarayıcısı) denir.

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com


Yorum yazabilmeniz için Üye olmanız gerekmektedir. Üye Girişi yapmak için tıklayınız.