Kavram ve Deyimler

İnternet : Dünya üzerindeki bilgisayar ağlarının birbirleri ile bağlanması sonucu ortaya çıkmış olan, herhangi bir sınırlaması ve yöneticisi olmayan uluslararası bir bilgisayar ve bilgi iletişim ağıdır.

TEMEL TANIMLAR:

İnternet : Dünya üzerindeki bilgisayar ağlarının birbirleri ile bağlanması sonucu ortaya çıkmış olan, herhangi bir sınırlaması ve yöneticisi olmayan uluslararası bir bilgisayar ve bilgi iletişim ağıdır.

İnternete Nasıl Bağlanırız: İnternet bağlantısı sağlamak için öncelikle genel ağa bağlanmamız gerekir. Bunun için de bir İnternet servis sağlayıcıya ve bir modeme ihtiyaç duyarız.

İnternet Servis Sağlayıcı: Yerel ağdan genel ağa geçmemizi sağlayacak fiziksel altyapıyı oluşturan organizasyonlardır. Bunlar özel firmalar olabileceği gibidevlet eliyle de sağlanabilir. 

Çok Bilinen Servis Sağlayıcılar: Ülkemizde en çok bilinen internet servis sağlayıcılar “TTNet”, “Superonline”, “D-Smart”,”Kablonet” ve “Biri İnternet” olarak sayılabilir.


BAŞLICA TARAYICILAR:

İnternet Explorer: Microsoft firmasına ait tarayıcıdır. Windows işletim sistemi ile birlikte gelir. e-okul sistemine ulaşmak için kullanırız. 

Mozilla Firefox : İnternet Explorer’a rakip olarak üretilmiş açık kaynak kodlu bir tarayıcıdır. 

Google Chrome: Google firması tarafından yakın zamanda piyasaya çıkarılmış bir tarayıcıdır. Ancak hızlı olması sebebiyle çok çabuk yaygınlaşmıştır. 

Yandex : Tarayıcılar arasına en son dahil olan programdır. Kullanıcı sayısı çok yüksek olmamakla birlikte çok yeni olması göz önünde bulundurulmalıdır.

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com


Yorum yazabilmeniz için Üye olmanız gerekmektedir. Üye Girişi yapmak için tıklayınız.