Sahte Kripto Para

Sahte kripto para cüzdanı / E-Güvenlik / Eset EndPoint (UçNokta) Güvenlik Ürünleri / e-güvenlik.com / Bilgi Peşinde / Bitcoin’in son dönemde yeniden değer kazanması, fırsat peşindeki siber suçluların dikkatinden kaçmadı. Kripto para kullanıcılarını hedef alan siber hırsızlar, Google Play’de bazı kripto para cüzdanlarını taklit ederek kullanıcıları aldatmaya çalıştı.

Sahte kripto para cüzdanı

Bitcoin’in son dönemde yeniden değer kazanması, fırsat peşindeki siber suçluların dikkatinden kaçmadı. Kripto para kullanıcılarını hedef alan siber hırsızlar, Google Play’de bazı kripto para cüzdanlarını taklit ederek kullanıcıları aldatmaya çalıştı.

Bitcoin fiyatının görülen en yüksek seviyelere tırmanması nedeniyle siber suçluların, söz konusu yükselişi hızlıca görerek çeşitli aldatmacalar ve zararlı uygulamalarla, kripto para kullanıcılarını hedef almaya yönelmeleri şaşırtıcı olmadı.

ESET araştırmacıları, Google Play'deki kripto para cüzdanlarını analiz ederken, popüler kripto para cüzdanı uygulamasının taklit edildiğini tespit etti. Analizde bir başka hileli uygulamaya ulaşıldı.

Amaç kandırmak
Uygulama, kullanıcılarının çeşitli kripto para birimleri için cüzdan oluşturmasına izin verdiğini iddia ediyor. Ancak asıl amacı, kullanıcıları kripto paralarını, saldırganların cüzdanlarına aktarmaya yönelik kandırmaktır. Bu, daha önceki araştırmalarımızda da ‘cüzdan adresi aldatmacası’ olarak adlandırdığımız klasik bir durumdur”
 
Nasıl güvende kalınır?
Online kripto para birimleriyle nasıl güvende kalacağımız konusunda birkaç ipucu şu şekilde:

1- Sadece hizmetin resmi web sitesinden yönlendirilen, kripto para ile ilgili uygulamalara ya da finans uygulamalarına güvenin.

2- Hassas bilgilerinizi yalnızca güvenliğinden ve meşruluğundan emin olduğunuz çevrimiçi formlara girin

3- Cihazınızı güncel tutun.

4- Tehditleri engellemek ve kaldırmak için saygın bir mobil güvenlik çözümü kullanın.  

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com