Veri Güvenliği

Şifreler hemen her gün kullandığımız artık hayatımızın vazgeçilmezi olan kavramlardır. Artık fatura ödemeden tutunda evimize girmeye kadar birçok sistem anahtar yerine şifre kullanarak çalışır. Ancak şifrelerin hayatımıza bu kadar girdiği bir zaman diliminde şifrelerin başkalarının eline geçmemesi de büyük bir önem arz eder.

Veri Güvenliği: Bilgisayarımızda bulunan her türlü verinin güvenliğidir. Virüs, spam, trojan ve diğer zararlı yazılımların bu bilgilere ulaşmasının engellenmesini ifade eder. Veriler değişebilir ya da bozulabilir bu yüzden korunmalıdır. Veri güvenliği için ilk şart Lisanslı bir Antivirüs programıdır.


Şifre Güvenliği: Şifreler hemen her gün kullandığımız artık hayatımızın vazgeçilmezi olan kavramlardır. Artık fatura ödemeden tutunda evimize girmeye kadar birçok sistem anahtar yerine şifre kullanarak çalışır. Ancak şifrelerin hayatımıza bu kadar girdiği bir zaman diliminde şifrelerin başkalarının eline geçmemesi de büyük bir önem arz eder. Zira artık bankalardaki tüm varlığınız da iş yerinizdeki tüm varlığınızda bir kullanıcı adı ve şifreyle tanımlanmıştır. Bu şifrenin yanlış kişilere ulaşmasının doğuracağı sonuçlar çok çok vahim olacaktır. Bu yüzden şifreler kadar bunların güvenliği de önemlidir. Öncelikle ve kesinlikle doğum tarihi, adres, çocukların isimleri, eş ismi, memleket plaka kodu gibi kolay tahmin edilebilir şifrelerden uzak durunuz. Harf ve sayıları birleştirerek şifre oluşturunuz. En önemlisi de kimseyle paylaşmayınız.


Kimlik Bilgisi Hırsızlığı: İnternet üzerinde dolaşırken kimlik kartınız kullanıcı adı ve şifrenizdir. Sonuçta sanal bir ağda gezindiğimiz gerçeği ortadadır. Bu yüzden bu ağ üzerinde dolaşabilmek için bir kimliğe yani kullanıcı adı ve şifreye ihtiyaç duyarsınız. Ancak çağımızda bilgisayar korsanlarının amacı artık bilgisayara zarar verme değil kimlik bilgisini ele geçirme şeklindedir. Kimlik bilgisi hırsızlığı size ait olan ve elektronik ortamda kullandığınız kullanıcı adı ve şifreleri ele geçirme işidir. Bu bilgilerle banka hesaplarınız boşaltılabilir. Webde sizin adınıza sahte blog ve web sayfaları açılarak her türlü yasa dışı iş ve işlem yapılabilir. Üçüncü kişilere yönelik hakaret, dolandırıcılık veya siber saldırı sizin dijital kimliğinizle yapılabilir. Bu sebeple şifre ve kullanıcı adlarınızın sağlam olması gerekir. Bununla birlikte bu bilgileri kimseyle paylaşmamanız ve özellikle bankacılık alanında kullandıklarınızı banka personeli dahil kimseye söylemeyiniz. Tüm kişisel kullanıcı adı ve şifrelerinizi bir defter veya dosyada saklamayınız.


Hacker: Bilgisayar Korsanı olarak da bilinir. Bilgisayar yazılımlarındaki açık noktaları kullanarak izinsiz bir şekilde bilgisayarlara sızan ya da bir web sitesini çökerten kişiler için kullanılır. Bilgisayar bilgisi düzeyleri çok yüksektir. Ancak yaptıkları eylem izinsiz olduğu için suç teşkil eder.

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com


Yorum yazabilmeniz için Üye olmanız gerekmektedir. Üye Girişi yapmak için tıklayınız.